Ova neprijatna pojava javlja se i kao prateća tegoba oboljenja bubrega, šećerne bolesti, poremećaja funkcije štitaste žlezde…
Nedostatak tečnosti glavni je uzrok pojave grčeva u mišićima. Probadajući i intenzivan bol najčešće nastaje u nogama, mada može da se javi i u drugim delovima tela. Ovo stanje traje od nekoliko sekundi do nekoliko minuta.
Noćni spazam mišića javlja se odmah kada se utone u san ili ujutru po buđenju, a najčešće je posledica slabe cirkulacije mada se javlja i kada je telesna temperatura niža od uobičajene.
Profesor dr Vesna Stojanov, kardiolog-internista i načelnica Centra za hipertenziju Kliničkog centra Srbije kaže da postoje i drugi uzroci koji dovode do jake i nekontrolisane kontrakcije mišića koja se lokalizuje i izaziva bol:
– Grčevi u nogama mogu da budu i znak oboljenja bubrega, šećerne bolesti, perifernog i centralnog nervnog sistema, Parkinsonove bolesti, poremećaja funkcije štitaste žlezde ili parotiroidnih žlezda kao i multiple skleroze – priča profesoreka Stojanov.
– Kod starijih osoba grčevi su posledica oslabljene cirkulacije arterija nogu, zbog čega nastaje i osećaj hladnoće kao i bol posle dužeg hodanja. Kod onih pacijenata kod kojih ateroskleroza napreduje mogu da se pojave bolovi i grčevi i u stanju mirovanja.
Pojedini lekovi, kao što su diuretici, mogu da provociraju pojavu grčeva i zbog toga se pacijentima koji ih koriste u terapiji savetuje redovna kontrola nivoa elektrolita.
Učestala pojava grčeva u nogama zahteva obaveznu posetu lekaru. Odlaganje rešavanja ovog problema kod pacijenata koji boluju od progresivne ateroskleroze može da bude uzrok amputacije ektremiteta.
Grč u mišićima nogu dešava se i kod zdravih. Kod trudnica njihova pojava je česta, naročito u kasnijim mesecima trudnoće zbog nedostatka magnezijuma i kalcijuma.
Od grčeva često pate i sportisti zbog taloženja mlečne kiseline u premorenom mišiću i osobe koje žive u prostorima sa puno vlage i u kojima je visoka temperatura.
Jak i probadajući bol usled kontrakcije u zahvaćenom mišiću nije retkost ni kod onih sa slabom fizičkom kondicijom, ali isto tako može da se javi i zbog prekomernog fizičkog rada, najčešće čučanja i drugih neadtekvatnih položaja.
Od grčeva u mišićima nogu često pate i žene koje nose visoke potpetice.
PRVA POMOĆ
Ukoliko vas noću uhvati bolni grč, oslonite taban na stranicu kreveta ili zid jer ćete tako da izdužite list. Naknadno opružite celu nogu, pa u tom položaju sačekajte da se situacija vrati u normalu.
Osobe koje su sklone noćnim grčevima trebalo bi pre spavanja da masiraju i istežu stopala.
POMAŽE MAGNEZIJUM
Kada su grčevi u mišićima posledica poremećaja balansa tečnosti i elektrolita, recimo zbog dehidriranosti, može da pomogne magnezijum. Uzimanje ovog minerala otklanja bolove delujući na uzrok, pomaže trenutno, ali i dugoročno u relaksaciji mišića.
Magnezijum je, inače, jedan od najvažnijih minerala u ljudskom organizmu. Uključen je u više od 300 biohemijskih procesa, aktivira više 300 enzima, i veoma je značajan za kardio-vaskularni, nervni i mišićni sistem.
PREVENCIJA
Da biste sprečili pojavu grčeva, noge prilikom odmaranja držite uzdignute na jastuku. Od podjednake važnosti je i nadoknada magnezijuma i da se popije najmanje dve litre vode.
Blagotvoran uticaj ima umerena fizička aktivnost, poput vožnje bicikla, kao i opuštajuće masaže celog tela. Ograničite ili sasvim izbegavajte alkohol i kofein jer “izvlače” vodu iz organizma, a poželjna je hrana bogata kalcijumom i kalijumom.
(Novosti.rs)
subota, 16. rujna 2017.
Home »
» Ne ignorišite: Grčevi u nogama mogu biti signali za ove bolesti …
0 komentari:
Objavi komentar