Boli vas zub? Vrlo neprijatan, a mnogi ga smatraju jednim od najintenzivnijih i najgorih bolova. Vreme i mesto, da zub zaboli, prosto ne bira. Ali nekako, svi smo sevdoci, da zub počne da nas boli u neko vreme kada poseta zubaru prosto nije moguća. Kao po prvailu to je vikend ili neki od praznika kada zubari prosto ne rade. Ili noć. Naučnici tvrde da nije nikakvo čudo zašto zubobolju najpre osetimo noću.
Razlog tome je opuštenost i mirovanje celokupnog organizma, u tim trenucima krv lakše i brže dolazi do svih delova tela pa i do zubnih nervnih završetaka, i time ga pritiska. Naravno da nas zdrav zub neće zaboleti. Zubobolju izaziva tvz „kvarenje zuba“ ili zubni karijes. Prevedeno sa medecinskih izraza dolazi do upale zube. Kada dopustimo da karijes na zubu lepo uznapreduje (jer se npr. bojimo da odemo kod zubara, pa ne reagujemo ako vidimo malu crnu tačkicu na nekom od naših zuba), mi ustvari dopustimo da bakterije uđu u pulpu zuba.(Pulpa je zubna srž koja sadrži živac i krvne sudove) Vremenom bakterije samo pogoršavaju stvari i dolazi do bolnog zubnog apscesa.
(Apsces zuba je šupljina ispunjena gnojem u tkivu oko vrha korena koji je usađen u vilicu. Ova upala zuba uglavnom je uzrokovana bakterijskom infekcijom u unutrašnjem delu zuba.)
Zubobolju može izazvati i gingivitis ili upala desni. Desni su otečene i krvare na dodir. Ako se ne leči može dovesti do paradentoze, odnosno ispadanja zuba.
Sve u svemu, odlazak kod zubara je najbolje i najtrajnije rešenje bez obzira šta izaziva zubobolju. Ali mi smo ovde da bi vam pomogli da ublažite vaše probleme u slučaju da vas ovaj neprijatan problem zadesi u onim momentima kada zubari nisu pri ruci.
Evo nekoliko saveta, koji vam mogu pomoći.
Ulje karanfilća i maslinovo ulje
Pomešajte ulje karanfilića koje je vrlo delotvoran prirodni lek protiv zubobolje i maslinovo ulje pa ih uz pomoć vate nanesite na zahvaćeno područje, tri puta dnevno. Takođe, možete i kratko prožvakati karanfilić, ali zdravim zubima, s obzirom da direktan susret ovog začina s bolnim zubom, odnosno onim kojeg je već zahvatila upala zuba, može izazvati još veće probleme.
Karanfilić sadrži eugenol, koji prirodno ublažava bolove, deluje antibakterijski i dezinfikuje usnu šupljinu. Osim za zubobolju, koristan je kod astme, kašlja, kožnih bolesti, glavobolje i problema s probavnim traktom.
Semenke kardamoma, đumbir i sladić
Pomešajte prstohvat zelenog praha semenki kardamoma, sušenog đumbira i sladića i dodajte nekoliko kapi meda. Smesu nanesite na površinu bolnog zuba i ostavite je tako nekoliko minuta. Nakon toga isperite usta vodom.
Sladić sadrži glicirizin, supstancu za koju je dokazano da ima antibiotsko delovanje protiv bakterija koje uzrokuju karijes, đumbir ima protivupalno delovanje, dok ardamom dezinfikuje usnu šupljinu i vraća svež dah. Protiv zubobolje možete koristiti i samostalno svaki od ovih začina.
Beli luk
Beli luk ima svojstva analgetika i anestetika, zbog čega može pomoći kod zubobolje. Kako biste ublažili bolove, stavite komadić izgnječenog belog luka na zub koji vas boli.
Osim toga, za ublažavanje zubobolje možete koristiti i obloge koje ćete napraviti tako da sitno naseckani beli luk stavite u papirnu maramicu i potom ga dodatno izgnječite rukama kako bi se oslobodilo što je moguće više željene supstance koje poseduje. Oblog držite nekoliko minuta na bolnom mestu na obrazu.
Vanila
Kako biste ublažili zubobolju, nekoliko kapi vanile nanesite na zahvaćeni zub. Osim toga, vanila smiruje grčeve u želucu i crevima. Takođe, umirujući miris vanile efikasno opušta i uklanja napetost.
Šipak prirodni lek
Čaj od šipka se takođe koristi kod upala zuba, a osim toga, koristan je i kod bolesti bubrega, dizenterije i epilepsije.
Lavanda i sirće
Zubobolju možete ublažiti tako da kašićicu lavande (sušene za čaj ili sveže) prelijete sa 100 ml sirćeta i držite nekoliko minuta u ustima. Napomena: nikako ne smete da progutate smesu, samo isperite i pljunite.
So
U toploj vodi je potrebno otopiti nekoliko kašika soli, a nakon toga dobro isprati zub (oko dva minuta). Rastvor nikako nemojte gutati. Takođe, pola čajne kašičice soli možete pomešati s pola kašikice aluminijum sulfata, a zatim, uz pomoć vate, rastvor nanesite na zub.
Kantarion
Protiv zubobolje možete koristiti mešavinu čaja koji se pravi od kantariona, nevena i lovorovog lista. Pet kašika mešavine ovih biljaka prelijte s pola litre vode. Nakon što voda prokuva skinite je s vatre i nakon 30 do 40 minuta dobijeni čaj možete koristiti za ispiranje usta.
Čaj možete napraviti i tako da dve kesice ili kašike čaja od mente pomešate s četiri kašike matičnjaka i kantariona. Potom dodajte pet kapi valerijane i pustite čaj da odstoji 15 minuta. Protiv bolova se preporučuje konzumiranje dve šoljice čaja.
Muskatni orašćić
Pola čajne kašičice muskatnog oraščića u prahu pomešajte s jednom kašikom poljske gorušice, i kokosovog ulja. Od vate napravite malenu lopticu i pomoću nje nanesite smesu na zahvaćeni zub i ostavite je tako neko vreme. Nakon toga isperite usta toplom vodom.
Ovaj postupak ponavljajte najčešće svaka dva dana s obzirom na to da muskatni oraščić sadrži i miristicin, supstancu koja u većim količinama ima sedativno i halucinogeno delovanje, ali u malim dozama, osim što pomaže kod zubobolje, uklanja i osećaj mučnine, sprečava povraćanje i dijareju.
Cimet i med
Napravite smesu od jedne kašičice cimeta u prahu i pet kašičica meda i stavite na zub koji vas boli. Ovo možete ponavljati tri puta dnevno, sve dok vam traje zubobolja.
Osim što pomaže kod zubobolje, istraživanja su pokazala da redovna upotreba cimeta smanjuje nivo šećera i masnoće u krvi. Takođe je koristan za pospešivanje varenja i štiti od štetnog delovanja slobodnih radikala.
Alkohol
Alkohol, a posebno rakija i konjak su poznati narodni lekovi protiv zubobolje. Upale zuba ublažavaju tako što deluju dezinfekcijski i uništavaju nakupljenih bakterija koje ih uzrokuju. Kako biste ublažili zubobolju, isperite bolno mesto nekoliko puta alkoholom sobne temperature.
Vilino sito i slez
Vilino sito je biljka koja ima adstrigentna i protivupalna svojstva, a koja pomažu kod smanjivanja nadražaja i otečenosti sluzokože. U kombinaciji sa slezom ova svojstva su još intenzivnija.
Kombinujte pola čajne kašičice vilinog sita i pola kašičicee sleza u šoljici vruće vode. Takođe, možete koristiti i 30 do 60 kapi tinkture za prirodno liječenje.
Led
Led vam može pomoći za ublaživanje zubobolje. Izvadite jednu kockicu leda i umotajte u pamučnu tkaninu, a potom ga prislonite na obraz u delu gde vas boli zub. Led je preporučljiv kod otoka.
Nadamo se da su vam naši saveti od koristi u slučaju da imate zubobolju. Ali ipak, ne zaboravite da redovno posećujete vašeg stomatologa. I držite se one dobre stare narodne poslovice „Bolje sprečiti nego lečiti“.
Izvor: cajeviza.com
0 komentari:
Objavi komentar