Takođe, ustanovljeno je da se u osušenom šišku, a i u proizvodima dobijenim prerađivanjem ovih plodova, može zadržati znatan deo tog inače nestabilnog vitamina.
Šipak je pored toga bogat izvor karotina i vitamina P. U šipku ima još i vitamina E i vanilina, od čega zdrobljene koštice imaju ugodan miris. Zbog vitamina C šipak služi kao sredstvo za jačanje imuniteta. Šipak sadrži i treslovine koje imaju sposobnost stezanja, a to olakšava probleme sa prolivom, posebno onima koji je izazvan groznicom.
Pektini i organske kiseline iz šipka imaju diuretički učinak, a organske kiseline podstiču izlučivanje sokova za varenje te tako ublažavaju gastritis. Novija istraživanja su pokazala da bi šipak mogao da pomogne ublažavanju bolova i povećanju pokretljivosti zglobova zahvaćenih artritisom. Osobe kod kojih lako dolazi do skupljanja peska i kamenca u bubrezima ili mokraćnom mehuru trebalo bi duže da piju čaj od šipka.
Čaj za jačanje imuniteta
Pomiješajte 10 grama šipka, 20 grama kamilice, 20 grama zove, 10 grama matičnjaka, 10 grama lista borovnice, 10 grama koprive, 10 grama stolisnika, 5 grama nevena i 5 grama hibiskusa. Kašičicu mešavine prelijte šoljicom vruće vode, ostavite da otstoji 10 minuta i procijedite.
Mješavina za čišćenje krvi
Pomiješaj 20 grama šipka, 10 grama listova breze i 10 grama pirevine. Prilikom pripreme čaja kašičicu mješavine prelijte šoljicom kipuće vode, ostavite da pokriveno stoji 15 minuta i procijedite. Pijte tri šoljice čaja na dan.
Protiv skupljanja kamenaca u bubrezima
Čaj od zdrobljenih sjemenki kuhajte pola sata, a zatim ostavite da pokriven odstoji još jedan sat. Lijepog je ukusa jer sjemenke sadrže vanilin. U narodnoj medicini koristi se kod kamenca, bolesti bubrega i mehura, kao i reume.
Izvor: Alo.rs
ponedjeljak, 6. studenoga 2017.
Home »
» ČUDOTVORNA BILJKA: Kada vidite koliko je šipak zdrav i zašto ga možete koristiti cijeniti ćete ga još više!
0 komentari:
Objavi komentar